Stau liniștită, ce s-a-ntâmplat?
Muza m-a lovit, parcă m-a chemat.
Nu pot să mă-opresc, mă trage-n linii,
Muza mă împinge: „scrie, nu te-nchini!”
Am o muză,
Da’ nu suntem prietene bune.
Am o muză,
Și parcă vrea să mă răzbune.
De ce supărarea? Hai, dă-mi un semn,
Să facem pace, să fie un vis etern.
Creeăm împreună, un joc de lumină,
Gândul începe, și fapta se-nclină.
Am o muză,
Și-discutăm în șoapte.
Am o muză,
Dar azi nu merge, frate.
Îmi cere să scriu, dar nu înțeleg,
Șoptește și fuge, mă lasă să alerg.
Nu pricep nimic, muza nu răspunde,
Vreau să scriu, jur că vreau secunde,
Dar nu știu ce poveste ascunde.
Am o muză,
Dar n-avem comunicație.
Am o muză,
Ce pleacă fără explicație.
Te rog frumos,
Mai stai o clipă,
Nu fugi așa, muzo,
Că-mi lași inima lipsă.
Am o muză,
Dar n-avem comunicație.
Am o muză,
Ce pleacă-n grabă, fără orientație…
A plecat.
Aveam o muză…
Și mi-a lăsat inspirație.